DT043CTFT-IPS-PTS
DigiKey Part Number
1987-DT043CTFT-IPS-PTS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT043CTFT-IPS-PTS
Description
GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) IPS (In-Plane Switching) I2C, SPI 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Backlight
LED - White
Dot Pixels
480 x 272
Interface
I2C, SPI
Part Status
Active
Controller Type
SC7283
Display Type
IPS (In-Plane Switching)
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Size
0.07mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Viewing Area
96.04mm W x 54.86mm H