PA414C1900
DigiKey Part Number
PA414C1900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA414C1900
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PA414C1900 Models
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Mfr
Actuator Type
Rectangular, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Red
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.00mm x 13.00mm
Type
Standard
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Circuit
Electrical Life
10,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Base Product Number
Current Rating (Amps)
16A (AC)