RA17131123
DigiKey Part Number
141-RA17131123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA17131123
Description
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 11A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Actuator Marking
ON OFF, Vertical
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage Rating - AC
125 V