RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
DigiKey Part Number
EG4573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
RP8100B2M1CEBLKBLKGRN Models
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Green
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V