TL6120DF160QG
TL6120DF160QG
What Switch do You Need?
TL6120DF160QG
DigiKey Part Number
141-TL6120DF160QGTR-ND - Tape & Reel (TR)
141-TL6120DF160QGCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL6120DF160QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
EDA/CAD Models
TL6120DF160QG Models
Outline
7.40mm x 7.40mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.50mm
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
10.00mm