PSG240F24RM
DigiKey Part Number
5730-PSG240F24RM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSG240F24RM
Description
DC POWER SUPPLY,24VDC,10A,50/60
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Voltage - Output 1
24V
Manufacturer
Eaton Electrical
Current - Output (Max)
10A
Series
Power (Watts)
240W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.60" L x 4.76" W x 2.76" H (116.8mm x 120.9mm x 70.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus
AC Voltage - Input
400 ~ 500 VAC