1025HC25-RTR
DigiKey Part Number
283-1025HC25-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-1025HC25-RTRCT-ND - Cut Tape (CT)
283-1025HC25-RTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1025HC25-RTR
Description
FUSE BRD MT 25A 250VAC 72VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 250 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 500A DC
Part Status
Active
Melting I²t
50.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus, PSE
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.124" Dia x 0.394" L (3.15mm x 10.00mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0026 Ohms