BK/AGC-25-R
DigiKey Part Number
283-2868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/AGC-25-R
Description
FUSE GLASS 25A 32VAC 3AB 3AG
Detailed Description
25 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Melting I²t
3875.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0027 Ohms
Voltage Rating - AC
32 V