BK-AMXL-80
DigiKey Part Number
283-BK-AMXL-80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AMXL-80
Description
FUSE AUTO 80A 125VDC AUTO LINK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 A 125 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
3kA
Packaging
Tray
Approval Agency
cURus, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.630" L x 0.472" W x 0.335" H (16.00mm x 12.00mm x 8.50mm)