BK/GMA-63-R
DigiKey Part Number
283-3031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GMA-63-R
Description
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
63 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
2.4E-4
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
15.75 Ohms