BK/MDL-20-R
DigiKey Part Number
283-2742-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/MDL-20-R
Description
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
32 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Melting I²t
2914.0
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.004 Ohms