BK/S500-3.15-R
DigiKey Part Number
283-2682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/S500-3.15-R
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
13.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.025 Ohms