BK1/S501-2.5-R
DigiKey Part Number
283-3290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/S501-2.5-R
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
3.9
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, MITI/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.053 Ohms