BK1/TDC180-10A
DigiKey Part Number
283-5083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/TDC180-10A
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 240VAC 8AG
Detailed Description
10A 240 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
240 VAC
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Series
Applications
Electrical, Industrial
Approval Agency
ASTA, CCC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
6kA
Package / Case
8AG, 1/4" x 1"
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)
Current Rating (Amps)
10A