DR1030-100-R
DigiKey Part Number
513-1322-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1322-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1322-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1030-100-R
Description
FIXED IND 10UH 2.8A 48 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 48mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR1030-100-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.18A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)