DR1040-101-R
DigiKey Part Number
283-DR1040-101-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1040-101-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1040-101-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1040-101-R
Description
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.25 A 304mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1040-101-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.35A
DC Resistance (DCR)
304mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)