DR73-102-R
DigiKey Part Number
513-1815-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1815-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1815-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-102-R
Description
FIXED IND 1MH 260MA 4.34 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 4.34Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-102-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
250mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.34Ohm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)