DRA73-3R3-R
DigiKey Part Number
283-3614-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3614-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3614-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 3.59A 22 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 3.59 A 22mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-3R3-R Models
DC Resistance (DCR)
22mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
4.35A