HCM0703-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM0703-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM0703-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM0703-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM0703-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 40mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCM0703-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10A
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)