HCM1103-1R0-R
DigiKey Part Number
283-4139-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4139-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4139-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1103-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 15A 6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 15 A 6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
21A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)