MSMA0805R0040FSM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
4 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Current Sense Resistors by Eaton
Eaton CSR Current Sense Resistors Portfolio
MSMA0805R0040FSM
DigiKey Part Number
283-MSMA0805R0040FSMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMA0805R0040FSM
Description
RES 0.004 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)