PTSLR12106V175
DigiKey Part Number
283-PTSLR12106V175TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-PTSLR12106V175CT-ND - Cut Tape (CT)
283-PTSLR12106V175DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTSLR12106V175
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
40 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A