S501-3.15-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 626
Datasheet
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
BK1/S501-1.25-R
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
S501-3.15-R
DigiKey Part Number
283-S501-3.15-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S501-3.15-R
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
8.1
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
BSI, CCC, CSA, cURus, IMQ, MITI/JET, SEMKO, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.037 Ohms