SCF4030-15-02 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SCF4030-15-02 |
Description | FUSE TRIGGERABLE 15A 36V 2 CELL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15A 36 VDC Fuse Board Mount Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Applications Battery Protection |
Series | Features 5 ~ 9V Triggerable |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Approval Agency cURus |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |
Mounting Type Surface Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Fuse Type Board Mount | Package / Case 1612 (4030 Metric) |
Current Rating (Amps) 15A | Size / Dimension 0.157" L x 0.118" W x 0.035" H (4.00mm x 3.00mm x 0.90mm) |
Voltage Rating - DC 36 VDC | DC Cold Resistance 0.001 Ohms |