SCF9550-30-07 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SCF9550-30-07 |
Description | FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 6-7CELL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30A 62 VDC Fuse Board Mount Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Applications Battery Protection |
Series | Features 20.2 ~ 31.5V Triggerable |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Approval Agency cURus |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |
Mounting Type Surface Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 80A |
Fuse Type Board Mount | Package / Case Nonstandard SMD |
Current Rating (Amps) 30A | Size / Dimension 0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm) |
Voltage Rating - DC 62 VDC | DC Cold Resistance 0.001 Ohms |