SMAJ85CA
DigiKey Part Number
283-SMAJ85CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ85CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ85CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ85CA
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 2.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.9A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V