STN101050BL25
DigiKey Part Number
283-STN101050BL25TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-STN101050BL25CT-ND - Cut Tape (CT)
283-STN101050BL25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN101050BL25
Description
TVS DIODE 5VWM 13.5VC DFN1006-2L
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13.5V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006-2L
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
60W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
DVI, HDMI, USB
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.25pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.5V