UP1B-4R7-R
DigiKey Part Number
513-1182-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1182-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1182-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UP1B-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.2A 54.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 54.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UP1B-4R7-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
54.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)