PDUH30HV
DigiKey Part Number
PDUH30HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUH30HV
Description
POWER OUTLET STRIPS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
10
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13
Part Status
Active
Voltage - Input
200V, 208V, 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
30A