PDUMH15HVNET
DigiKey Part Number
TL2208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH15HVNET
Description
PDU SWITCHED 200V - 240V 15A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
IEC 320-C14
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
8
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13
Part Status
Active
Voltage - Input
200 ~ 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
6.5' (1.98m)
Current - Max
15A