PDUMH20HVAT
DigiKey Part Number
PDUMH20HVAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20HVAT
Description
PDU METERED ATS 200V-240V 20A
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
IEC 320-C20 (2)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
10
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (8), C19 (2)
Part Status
Active
Voltage - Input
200 ~ 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
20A