PDUMNH30HV
DigiKey Part Number
PDUMNH30HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMNH30HV
Description
PDU MONITORED 208V/240V 30A C13
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
16
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (12), C19 (4)
Voltage - Input
208V, 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
30A