PDUMV30HV
DigiKey Part Number
PDUMV30HV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMV30HV
Description
PDU METERED 208V 240V 30A 6 C19
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-30P
AC Outlets
30
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (24), C19 (6)
Voltage - Input
208V, 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Rack, Vertical
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
30A