U280-C02-45W-1B
DigiKey Part Number
95-U280-C02-45W-1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C02-45W-1B
Description
BATT CHARGER USB AUTO ADAPT 3A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 3A
Category
Charge Current - Max
3A
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Input
12V
Packaging
Bulk
Power - Max
45W
Part Status
Active
Mounting Type
Auto Socket
Type
USB Auto Adapter
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Battery Chemistry
Mobile Devices
Operating Temperature
0°C ~ 25°C