R2E180-AS77-40
DigiKey Part Number
381-3504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E180-AS77-40
Description
MOTORIZED IMPELLER
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 180mm Dia Ball 4 Wire Leads with Splice Terminals
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
100W
Series
RPM
2300 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads with Splice Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
IP44
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
131°F (55°C)
Size / Dimension
Round - 180mm Dia
Approval Agency
CE, CSA, UL
Width
84.50mm
Current Rating (Amps)
0.470A