W2E142-BB01-28
DigiKey Part Number
381-3590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W2E142-BB01-28
Description
FAN AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular - 172mm L x 150mm H Ball 2 Terminals
Category
Power (Watts)
28.00W
Manufacturer
ebm-papst Inc.
RPM
3350 RPM
Series
Termination
2 Terminals
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP22
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Rectangular - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.130A
Width
38.00mm