W2E142-BB05-28
DigiKey Part Number
381-3141-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W2E142-BB05-28
Description
FAN AXIAL 115VAC 172X150X38MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 2 Terminals
Category
RPM
3350 RPM
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Termination
2 Terminals
Series
Ingress Protection
IP22
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-13 ~ 150°F (-25 ~ 65°C)
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UL
Voltage - Rated
115VAC
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.250A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Steel
Fan Type
Tubeaxial
Base Product Number
Power (Watts)
28.00W