W2E142-CC13-16
DigiKey Part Number
381-2568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W2E142-CC13-16
Description
FAN AXIAL 172X38MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 175.0 CFM (4.90m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Noise
54.0dB(A)
Series
Power (Watts)
16.00W
Packaging
Box
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Approval Agency
CE, UL
Voltage - Rated
115VAC
Weight
2 lbs (907.2 g)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Material - Frame
Aluminum
Width
38.00mm