ECS-MPI4040R2-4R7-R
DigiKey Part Number
XC2320TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2320CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2320DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.2A 105 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 2.2 A 105mOhm 1816 (4540 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R2-4R7-R Models
DC Resistance (DCR)
105mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
4.3A
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)