PVH-20V470MG70E-R2
DigiKey Part Number
604-1185-2-ND - Tape & Reel (TR)
604-1185-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVH-20V470MG70E-R2
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 20 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Elna America
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
47 µF
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
20 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm