C1357.18.90
DigiKey Part Number
C1357-500-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C1357.18.90
Description
CABLE SPKR 2COND 18AWG CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Speaker Cable Clear 18 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.181" (4.60mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Jacket Color
Clear
Cable Type
Voltage
120 V
Number of Conductors
2
Usage
Audio-Video, Home
Wire Gauge
Jacket (Insulation) Thickness
0.0200" (0.508mm)