FC1610BN 32.768K-70NN60KC0
DigiKey Part Number
114-FC1610BN32.768K-70NN60KC0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-FC1610BN32.768K-70NN60KC0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-FC1610BN32.768K-70NN60KC0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1610BN 32.768K-70NN60KC0
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 7PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 7pF 60 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 kOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)
Load Capacitance
7pF