PPR-3055B
DigiKey Part Number
RPC1761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPR-3055B
Description
PUSH RIVET NYLON BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Push Rivet 0.120" ~ 0.160" (3.05mm ~ 4.06mm) Grip Range Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPR-3055B Models
Category
Head Diameter
0.230" (5.84mm)
Manufacturer
Essentra Components
Head Height
0.080" (2.03mm)
Series
Hole Diameter
0.122" (3.10mm)
Packaging
Bulk
Grip Range
0.120" ~ 0.160" (3.05mm ~ 4.06mm)
Part Status
Active
Color
Black
Type
Push Rivet
Material
Nylon
Rivet Length
0.220" (5.59mm)