ERFSR020092RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSR020092RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSR020092RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSR020092RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSR020092RZ
Description
0805/0.20AMP/09V/T&R/ROHS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 200 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
20 ms
Manufacturer
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
400 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.5 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
9V
Size / Dimension
0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A