MM3Z5V6C
DigiKey Part Number
2156-MM3Z5V6C-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
MM3Z5V6C
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
37 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
900 nA @ 2 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW