Image for PQ35/20-3F46 is not available
PQ35/20-3F46
DigiKey Part Number
PQ35/20-3F46-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQ35/20-3F46
Description
FERRITE CORE PQ 3F46 2PC SET
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated 3F46 Ferrite Core PQ Type 1.417" (36.00mm) Length 1.024" (26.00mm) Width Diameter 0.787" (20.00mm) Height
Category
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.291
Manufacturer
Ferroxcube
Effective Length (le) mm
57.5
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
197.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
PQ
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
PQ 35 x 20
Finish
Uncoated
Material
3F46
Height
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±25%
Length
1.417" (36.00mm)
Gap
Ungapped
Width
1.024" (26.00mm)