DFM-16-10-P-A-GF
DigiKey Part Number
2171-DFM-16-10-P-A-GF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFM-16-10-P-A-GF
Description
GUIDED DRIVE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Guided Cylinder Double Acting 0.394" (10.00mm)
Category
Construction
Guided Cylinder
Manufacturer
Festo Corporation
Stroke Length
0.394" (10.00mm)
Series
Operation
Double Acting
Packaging
Bulk
Operating Pressure
29 ~ 145 PSI (2 ~ 10 bar)
Part Status
Active
Connection Method
M5
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C