DSBC-32-100-PPSA-N3
DigiKey Part Number
2171-DSBC-32-100-PPSA-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSBC-32-100-PPSA-N3
Description
ISO CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Tie-Rod Cylinder Double Acting 3.937" (100.00mm)
Category
Operation
Double Acting
Manufacturer
Festo Corporation
Operating Pressure
8.7 ~ 174 PSI (0.6 ~ 12 bar)
Series
Connection Method
G1/8
Packaging
Bag
Features
ISO Standardized
Part Status
Active
Shaft Detail
External Thread M10 x 1.25
Type
Linear Actuator
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Construction
Tie-Rod Cylinder
Base Product Number
Stroke Length
3.937" (100.00mm)