DSBC-32-30-PPSA-N3
DigiKey Part Number
2171-DSBC-32-30-PPSA-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSBC-32-30-PPSA-N3
Description
STANDARDS-BASED CYLINDER
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Square Cylinder Double Acting 1.181" (30.00mm)
Category
Stroke Length
1.181" (30.00mm)
Manufacturer
Festo Corporation
Operation
Double Acting
Series
Operating Pressure
9 ~ 174 PSI (0.6 ~ 12 bar)
Packaging
Bulk
Connection Method
G1/8
Part Status
Active
Features
ISO Standardized
Type
Linear Actuator
Shaft Detail
External Thread M10 x 1.25
Construction
Square Cylinder
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C