SOOD-BS-L-PN-30
DigiKey Part Number
2171-SOOD-BS-L-PN-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SOOD-BS-L-PN-30
Description
DIFFUSE SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 0.276" ~ 1.181" (7mm ~ 30mm) Push-Pull, NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Manufacturer
Festo Corporation
Output Configuration
Push-Pull, NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red Laser Diode
Packaging
Bulk
Connection Method
Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65, IP67
Sensing Method
Diffuse
Adjustment Type
Fixed
Sensing Distance
0.276" ~ 1.181" (7mm ~ 30mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C